ІНФОКАРТА: КОМПЛЕКС ОПТИКО-ЕЛЕКТРОННОЇ ПРОТИДІЇ "КАШТАН-3М"

Як стратегічний виробник озброєння та військової техніки для сил оборони та безпеки України, Укроборонпром прагне аби в арсеналі українського війська було більше сучасного, якісного, високотехнологічного та надійного озброєння, здатного захистити нашу державу та зберегти життя наших військових.

Інфокарта – це у зручний спосіб структурована інформація про перспективні продукти підприємств-учасників Укроборонпрому, які здатні захистити Україну на землі, на воді та в небі.

 

 

UOPnaVodi представляє: комплекс оптико-електронної протидії "Каштан-3M"

Виробник: Державне підприємство "Науково-дослідний інститут "Квант".

Що це: комплекс оптико-електронної протидії "Каштан-3М" — це мобільний автоматизований комплекс, що призначений для захисту надводних кораблів різної водотоннажності, а також стаціонарних і мобільних сухопутних об’єктів. Лазерні системи наведення стали невід’ємною частиною сучасних засобів ураження — від танкової гармати до авіаційної ракети. Тому, основне призначення комплексу "Каштан-3М" полягає в нейтралізації високоточної зброї — ракет, снарядів та авіабомб з лазерною системою наведення.

Принцип дії: при виявленні випромінювання підсвічування лазерного цілевказівника (ЛЦВ) противника, комплекс включає свій лазерний передавач, який підсвічує інший сторонній об’єкт (або морську поверхню) на безпечній відстані від об’єкта, який він захищає (корабля) — таким чином він формує хибну лазерну ціль. Довжина хвилі випромінювання підсвічування хибної лазерної цілі й розстановка імпульсів підсвічування в часі точно відповідають довжині хвилі і тимчасовій розстановці імпульсів цілевказівника противника. За рахунок цього боєприпас відхиляється від уражуваної цілі та спрямовується на хибну лазерну ціль. Комплекс "Каштан-3M" здатний одночасно відобразити атаку двох-трьох десятків високоточних ракет.

Модифікації: "Каштан-3M" є комплексом оптико-електронної протидії 3-го покоління, який має морську та сухопутну модифікації. Їхні відмінності полягають у розміщенні на носії (морський розташовується на кораблі, а сухопутний — на шасі (автомобіль, КУНГ, БТР) або стаціонарно, біля об’єкту, який захищає), програмного забезпечення комплексу та маскувального забарвлення.

Функціональні особливості:
● виявлення та пеленгація джерел лазерного випромінювання – ЛЦВ противника;
● постановка хибних лазерних цілей (активних імітаційних перешкод для систем високоточної зброї з лазерним наведенням);
● приймання цілевказівки від зовнішніх інформаційних систем і передача її до автоматизованої системи бойового управління носія чи інших систем управління;
● повністю автоматичний режим роботи;
● вибір тактики захисту в залежності від типу і кількості атакуючого боєприпасу;
● можливість зміни прийнятих рішень оператором вручну;
● реєстрацію та документування інформації про тактичну ситуацію, параметрах випромінювання лазерних цілевказівників, реакціях комплексу та діях оператора;
● тренування особового складу;
● автоматичний контроль працездатності комплексу та пошук несправностей з індикацією модуля, що відмовив.

Основні технічні характеристики:
● імовірність виявлення випромінювання лазерних цілевказівників противника — не менше 0,9;
● імовірність відведення (перенацілювання) боєприпасу на хибну лазерну ціль — менше 0,7;
● час від моменту виявлення випромінювання лазерного цілевказівника противника до моменту постановки хибної лазерної цілі — не більше 1 секунди;
● час безперервної роботи в черговому режимі — 24 години з перервою на обслуговування 30 хвилин;
● час переходу апаратури комплексу з чергового режиму в режим бойової роботи — не більше 5 секунд;
● діапазон кутів виявлення випромінювання лазерних цілевказівників:
– по азимуту 0…360°;
– по куту місця – 15°…+ 90°.

Економічна доцільність: "Каштан-3М" не потребує використання витратних боєприпасів, зрив наведення вражаючих елементів високоточної зброї відбувається без їх вогневого ураження, що значно знижує вартість бойового застосування. Також, за годину роботи в бойовому режимі комплекс витрачає лише близько 15 літрів дизельного палива.

Статус: Сухопутна модифікація "Каштан-3М" прийнята на озброєння ЗС України, а морський варіант проходить випробування на кораблях ВМС України. Наразі, підприємство готове приймати державні оборонні замовлення та замовлення від іноземних партнерів.