МУСТАФА НАЙЄМ: ЗАКОН ПРО ОБОРОННІ ЗАКУПІВЛІ – ЦЕ ТИХА РЕВОЛЮЦІЯ “НА ПАПЕРІ”

Сьогодні Верховна Рада України ухвалила Закон "Про оборонні закупівлі", який кардинально змінює підходи до ціноутворення, контролю якості та взаємовідносин замовників і виробників озброєнь та військової техніки під час публічних закупівель.

Головне – закон відміняє стару радянську систему ціноутворення по розрахунково-калькуляційним матеріалам (РКМ) – замість неї буде нова, яку має розробити Кабінет міністрів України та ввести в дію підзаконними актами.

Юристи та фахівці з виробництва державного концерну "Укроборонпром" долучилися до експертної роботи над законопроектом – багато пропозицій до нормативного акту були враховані в тексті проголосованого закону.

Про його особливості, значення та наслідки розповів Мустафа Найєм, заступник генерального директора ДК "Укроборонпром" з питань взаємодії з органами державної влади: 

"Революції бувають різними – гучними, на вулицях, з палаючими очима; а бувають – тихими, на папері, з затамованим подихом і системними наслідками. Сьогодні сталась саме така – Верховна рада ухвалила довгоочікуваний Закон ""Про оборонні закупівлі".

Це поворотна точка для всієї оборонно-промислового галузі, який в корні змінює підходи до ціноутворення, контролю якості та взаємовідносин замовників і виробників озброєнь та військової техніки.

Багато з нововведень є революційними – галузь чекала їх роками. Якщо дуже коротко про нову еру оборонних закупівель:

  • закон нівелює численні корупційні ризики при здійсненні оборонних закупівель і розділяє всі оборонні закупівлі на відкриту і закриту частини, що унеможливить маніпуляції з непрозорим відбором виконавців та визначення ціни закупок.
  • відтепер під час вибору виконавців оборонного замовлення буде застосовуватися критерій "вартість життєвого циклу" продукції оборонного призначення, що відповідає кращим стандартам країн-членів НАТО та ЄС.
  • документ також передбачає поступовий перехід до державного підтвердження якості на основі підходів, що використовуються у відповідних стандартах НАТО.
  • план оборонних закупівель буде формуватися на трирічний період, що значно спростить планування виробництва
  • виконавці та постачальники оборонного замовлення будуть визначатися автоматизованою системою Електронного реєстру
  • постійний та проміжний контроль всіх ланок виробництва, що часто призводив до корупційних ризиків, поетапно буде замінено на систему сертифікації якості продукції;
  • система "військових прийомок" буде замінена на нову систему контролю якості, яку буде забезпечувати новий спеціальний створений орган гарантування якості продукції;
  • ціноутворення по розрахунково-калькуляційним матеріалам (РКМ) буде замінено новою системою, яку має розробити Кабінет міністрів у підзаконних актах;
  • закон нарешті пропонує встановлювати фіксований рівень рентабельності оборонних контрактів і не допускає можливість її регулювання рішеннями замовника на власний розсуд.

Щиро дякую усім, хто брав участь в розробці законопроекту. І не буду приховувати, я пишаюсь тим, що до експертної групи з розробки законопроекту були залучені також юристи та фахівці "Укроборонпрому".

Чекаємо підпису президента."