Огляд деяких розробок "Укроборонпрому" у 2016 році

У 2016 році Держконцерн "Укроборонпром" передав українським військовим більше 6 тисяч одиниць озброєння та повністю виконав державне оборонне замовлення. Одночасно підприємства Концерну у 2016 році створили десятки новітніх зразків озброєння: новітні бойові модулі та системи керування вогнем, інноваційні безпілотники та глибокі модернізації бронетехніки, авіаційну техніку та цифрові системи спостереження. Частина з них була продемонстрована у 2016 році.

Прес-служба Концерну вирішила підбити підсумки 2016 року, відібравши з них лише 10 розробок, які вже були публічно продемонстровані Україні та світу.

Безпілотний "Фантом"

Однією з найбільш інноваційних розробок Концерну, що були публічно продемонстровані, є безпілотний тактичний багатоцільовий транспортний засіб "Фантом", який покликаний стати високотехнологічною відповіддю на виклики сучасної війни.

Життя бійця є найголовнішим пріоритетом і саме використання безпілотної техніки є єдиною можливістю його зберегти. Саме виходячи з цього принципу ДП "СпецТехноЕкспорт", яке входить до складу Концерну, провело розробку "Фантому". Цей безпілотний БТР може взяти на себе задачі, які зараз, з великим ризиком, можуть виконати лише бійці.

001

"Фантом" – це дистанційно керований мінібронетранспортер, який може бути оснащений різноманітним озброєнням, включаючи високоточні ракети. Завдяки сучасним цифровим технологіям розпізнавання цілей, у поєднані із сучасним прицільним комплексом, "Фантом" може вести точний вогонь за будь-яких умов, при будь-який погоді, вдень та вночі. Габарити та гібридна силова установка потужністю у 30 кВт, дозволяють "Фантому" транспортувати вантажі вагою до 350 кілограм та евакуювати двох поранених. Що робить цей безпілотний БТР універсальним інструментом українських бійців.

Фактично в одній машини поєднані можливості ведення розвідки, патрулювання, вогневої підтримки, використання високоточного озброєння, транспортування вантажів та евакуація поранених. І все це без жодного ризику для життя.

"Фантом" був випробуваний у критично складних погодних умовах, під час крижаного дощу, на полігоні "Гончарівське" у Чернігівській області. Під час цих випробувань, "Фантом" відпрацював переміщення по умовному полю бою, збір оперативної інформації, зайняття позиції для вогню та знищення умовних цілей.

"Безпілотний тактичний багатоцільовий транспортний засіб "Фантом" є відповіддю на виклики технологічної ери, яка диктує свої умови для створення зовсім нових типів озброєння. "Фантом" демонструє саме такі можливості", – підкреслив очільник ДК "Укроборонпром" Роман Романов.

Ан-132D

ДП "Антонов", який входить до складу ДК "Укроборонпром", у 2016 році представив літак-демонстратор Ан-132D. Ця прем’єра стала важливою подією для України, яка підтвердила свій статус розвиненої та сучасної країни та однієї з небагатьох держав у всьому світі, що може будувати літаки.

002У створенні Ан-132 задіяні потужні іноземні компанії, які постачають сучасне обладнання: Pratt & Whitney Canada, Dowty Propellers, Honeywell, Liebherr та інші світові гіганти. Але головну роль, у конструкторській думці, у вмінні та можливості будувати літаки, у створенні фактично нової крилатої машини – належить саме Україні.

В цьому літаку немає жодного гвинтику з Росії. Своїм існуванням Ан-132D доводить, що Україна та її авіабудівна галузь самодостатні та можуть реалізовувати навіть у такі стислі терміни надскладні проекти.

Ан-132 призначений для польотів на близько- та середньомагістральних маршрутах, буде виконувати широкий спектр задач з перевезення вантажів. Літак матиме крейсерську швидкість до 500 км/год та максимальну висоту крейсерського польоту до 9000 м з максимальним корисним навантаженням до 9,2 т.

Програма проекту літака Ан-132, яка була прийнята виходячи з побажань замовника з Королівства Саудівська Аравія, передбачає його виробництво на українських та саудівських потужностях. При цьому ринок цього літака оцінюється у 260-290 машин до 2035 року.

Окрім того, ще під час конструювання у Ан-132 було закладено можливість створення на його базі великої кількості модифікацій: військово-транспортної, пожежної, санітарної, пошуково-рятувальної, літака радіотехнічної розвідки та багато інших варіантів.

"Ми впевнені, що у цього літака велике майбутнє.  І я дякую за це свято і за цю перемогу всім авіабудівникам, всім нашим партнерам", – заявив Президент України Петро Порошенко під час презентації літака.

z03Зараз Ан-132D готується до наземних випробувань, а перший політ цієї крилатої машини призначений на весну 2017 року.

Ракетний щит

Відродження ракетного потенціалу України, здатного забезпечити захист від агресії, є одним з найпріоритетніших завдань "Укроборонпрому". Ракетний щит, складений з високоточних далекобійних засобів ураження противника, що можуть знищувати будь-яку ціль, від підземних бункерів до кораблів та літаків противника, є надійною гарантією відсічі агресії ворога.

003Частина підприємств "Укроборонпрому" у 2016 році сконцентрувалася саме на роботі у цьому напрямі. А одну з головних ролей у створенні ракетного щита відіграють підприємства Концерну ДП "Державне київське конструкторське бюро "Луч", ДАХК "Артем", НВК "Фотоприлад" та інші.

Протягом 2016 року на військових полігонах України відбувся ряд вогневих випробувань ракетного озброєння, в тому числі ракет класу "поверхня-поверхня" та "поверхня-повітря". Під час цих пусків тестувалися всі системи ракетного озброєння, від роботи двигунів до систем наведення. 

"Страшне озброєння, яке може летіти на десятки кілометрів і потрапляти в центр кола з радіусом 50 метрів. Багато десятків кілометрів. І в опорний пункт. Або на стоянку техніки. І несе смерть. Страшна зброя, яка нам дужа необхідна для захисту нашої країни. Але якої було дуже мало. І яку ми тепер навчилися робити самі", – прокоментував одне з випробувань ракет "поверхня-поверхня", – волонтер, радник Президента та помічник Міністра оборони Юрій Бірюков.

А наприкінці 2016 року на півдні України відбулись стрільби зенітно-ракетних комплексів. Лише в рамках одного дня стрільб, які пройшли 1 грудня, було здійснено 16 пусків ракет, кожна з яких знищила учбову ціль.

z05"Тільки потужний і надійний ракетний щит зможе захистити нашу країну від зазіхань агресора", – підсумував Секретар РНБО Олександр Турчинов.

Комплекс AEROS

Отримання оперативної інформації є важливою складовою сучасної війни, що дозволяє ефективно протидіяти противнику. Сучасні комплекси спостереження надають можливість тримати під пильним контролем десятки кілометрів території, розкриваючи місцезнаходження та переміщення ворога, що дозволяє вчасно та ефективно реагувати на загрози.

Один з таких новітніх комплексів раннього виявлення, попередження та ідентифікації цілей AEROS у 2016 році був переданий прикордонникам, які несуть варту поблизу Маріуполя. За допомогою радіолокаційних та оптико-електронних сенсорів AEROS може помічати надводні, повітряні та наземні цілі на відстані до 40 кілометрів. А цифрові системи дозволяють проводити онлайн-аналіз та оперативно повідомляти про загрози.

555Оснащення прикордонників такою технікою є першим етапом співпраці ДК "Укроборонпром" та американської компанії Aeroscraft. У подальшому на технічній базі Державного концерну "Укроборонпром" буде розгорнуто виробництво комплексів з американських комплектуючих. Цей процес буде супроводжуватись трансфером технологій, завдяки чому пройде максимальна локалізація виробництва.

z02"Це реальний трансферт технологій зі Сполучених Штатів, що є ознакою довіри та визнанням нашої професійності. Це реальний проект, реалізований "з нуля" та у стислі терміни. Це наша відповідь всім тим диванним експертам та зрадофілам, які лише й вміють, що робити популістичні заяви", – підкреслив Заступник генерального директора з авіабудування та виробництва ДК "Укроборонпром" Володимир Коробов.

БМП-1УМД

Модернізація військової техніки є одним з найекономічних засобів підвищення боєздатності озброєння. Цей шлях вже давно прийнятий у всіх високорозвинутих країнах. Наприклад, американський танк M1 Abrams, з початку виробництва у 1980 році, пережив вже більше десяти, а його ровесник, німецький танк Leopard 2 – 7 глобальних модернізацій.

Цим же шляхом йдуть і українські зброярі з ДП "Житомирський бронетанковий завод", що входить до складу ДК "Укроборонпром", які розробили модернізацію БМП-1 – БМП-1УМД. Під час створення цієї машини були проведені роботи по впровадженню комплексу заходів з підвищення вогневої потужності, вдосконалення системи керування вогнем, поліпшення ергономічних та функціональних характеристик машини. Окрему увагу українські зброярі приділили реалізації комплексу засобів маскування у видимому та інфрачервоному діапазонах.

005БМП-1УМД оснащений 30-мм автоматичною гарматою, спареною з кулеметом, протитанковими ракетами "Бар’єр" і автоматичним гранатометом. Цього озброєння вистачає для гарантованого знищення живої сили противника, в тому числі – за укриттями, а також будь-якої бронетехніки – від легких бронемашин до танків.

Ще однією особливістю БМП-1УМД став новий німецький двигун машини Deutz TCD2013 L64V. Роботи по адаптації машини до нової силової установки зайняли лише три місяці. Цей 4-тактний, 6-циліндровий двигун з турбонадувом та електронним блоком управління має потужність у 330 к.с., з можливістю програмного підвищення потужності до 390 к.с. Двигун від Deutz замінив ще радянський УТД-20, який має потужність 300 к.с. Окрім того, німецький двигун має значно більший ресурс, він тихіший та економічніший.

z01Величезна робота була проведена над електронною "начинкою" бойової машини – передовою цифровою системою управління вогнем, яка отримала назву "Мисливець". Ця система здатна в автоматичному режимі розпізнавати та відслідковувати цілі та є одним із елементів створення роботизованих бойових модулів. Завдяки "Мисливцю" бойова машина може використовуватись не тільки як засіб транспортування та вогневої підтримки підрозділів, а й як автономна бойова одинця з дистанційним керуванням.

Завдяки новій цифровій системі скорочуються час відкриття вогню, система може самостійно розпізнати ціль та вести її на прицілі, очікуючи команди на постріл. А завдяки дистанційному керуванню, оператор може знаходитись у глибині позицій, поки бойовий модуль у цілодобовому режимі моніторить рубіж оборони.

Разом із "Фантомом", бойова машина була випробувана під час крижаного дощу, на полігоні "Гончарівське" у Чернігівській області.

006

"У БМП-1УМД одразу реалізовано два сучасних підходи, які реалізує Концерн – інноваційність та співпраця у виробництві нової техніки з країнами-членами НАТО. Нова система управління вогнем у рази підвищує ефективність бойової машини, а її адаптація до використання німецьких двигунів від Deutz є ще одним кроком у виконанні програми імпортозаміщення, над якою зараз працює "Укроборонпром", – наголосив Заступник генерального директора Концерну Олександр Стеценко.

Бойовий модуль "Вій"

Бойові модулі вже неодноразово довели свою високу ефективність безпосередньо на полі бою. Встановлені на БТР-3 та БТР-4, вони дозволяють вести спостереження та точний вогонь за будь-яких умов, знищуючи живу силу та бронетехніку противника.

007Але більш легка техніка, наприклад, "Дозор-Б", вимагає створення більш легкого бойового модуля, таких, як "Вій", який у ініціативному порядку, із залученням приватних підприємств, розробило Держпідприємство "Київський бронетанковий завод", що входить до складу "Укроборонпрому".

"Вій" призначений для ураження живої сили противника, транспортних засобів, наземних об’єктів на дальності до 2 кілометрів, а також повітряних цілей на висотах до 1000 метрів. Завдяки використанню сучасних електронних систем, робота модуля здійснюється дистанційно, з можливістю використання сучасних тепловізійних прицілів.

Однією з головних особливостей "Вію", завдяки використанню 23-мм гармати ГШ-23, є високий темп стрільби, у 3000 пострілів за хвилину, тобто, у ворога за одну секунду вилітає 50 снарядів.

"Вій" був створений у тісній кооперації державних та приватних підприємств з українських комплектуючих. Розробка цього озброєння є демонстрацію того, як запущений Концерном механізм такої співпраці працює вправно та результативно", – заявив Заступник генерального директора ДК "Укроборонпром" Денис Гурак.

Безпілотник "Горлиця"

Окрім ведення розвідки сучасні безпілотні літальні апарати розвиваються й у напрямі багатофункціональних комплексів, які мають можливість самостійно знищувати цілі. Зараз лише декілька країн у світі, в першу чергу США та Ізраїль, ведуть розробку та активно використовують ударні дрони.

Українська оборонна промисловість також розвиває цей напрямок. У ДП "Антонов", в кооперації з провідними підприємствами України, активно йде розробка безпілотного авіаційного комплексу, який отримав назву "Горлиця". 

008Окрім багатофункціональної розвідувальної апаратури, "Горлиця" має можливості оснащення високоточними засобами ураження. При цьому практична відстань польоту ударного безпілотника становитиме більше 1000 км.

Такі характеристики дозволяють використовувати "Горлицю" як надсучасний засіб, за допомогою якого можливо вести спостереження над противником, або цілими потенційно небезпечними напрямами, а у разі потреби – наносити удар високоточним озброєнням.

"Одна з задач "Укроборонпрому" – забезпечення нашої армії сучасним озброєнням. Для цього підприємства Концерну постійно ведуть перспективні розробки та впроваджують їх у життя", – прокоментував цю розробку Заступник генерального директора Концерну Артур Херувімов.

60-мм міномет за стандартом НАТО

Інтеграція української армії у системи НАТО потребує вирішення цілої низки питань, одне з яких – створення абсолютно нових зразків, які ніколи не були на озброєнні української та радянської армії, але займають значне місце у системі озброєння армій НАТО. 

Один з таких типів зброї – 60-мм міномет. Його розробку провів ПАТ "Завод "Маяк", що входить до складу ДК "Укроборонпром," у надзвичайно стислі терміни за замовленням Міністерства оборони. 60-мм міномет М60 отримав назву "Камертон" та має дві версії – піхотну і десантну.

М60 – призначений для знищення живої сили супротивника і техніки, розташованої в укриттях або окопах. Дальність ураження ворожих цілей піхотного варіанта – 3,7 км, десантного – до 1 км. Скорострільність зброї – 12 пострілів в хвилину. Вага піхотного міномета 19 кг, десантного – 8 кг. Для стрільби з міномета підприємство створило нову українську 60-мм осколково-фугасну міну.

Бойовий модуль "Тайпан"

Ще одним варіантом легкого бойового модуля, який був розроблений підприємствами "Укроборонпрому",  є "Тайпан" від ДП "СпецТехноЕкспорт". Його головною особливістю стала система безлюфтових планетарних редукторів та вентильних двигунів, що забезпечують точне наведення на ціль на будь-яких швидкостях обертання модуля.

Завдяки сучасній електроніці "Тайпан" здійснює автоматичне наведення гармати на обрані цілі, утримує озброєння в заданому положенні незалежно від зміни положення корпусу бойового автомобіля під час руху, а також здійснює автоматичний супровід цілі.

009Також на бойовий модуль встановлена система автоматичної видачі команд наведення з урахуванням метеоумов, типу снарядів, виду озброєння, кутової швидкості і дальності цілі.

У якості озброєння у "Тайпані" може бути використана скорострільна двоствольна гармата калібру 23 мм, кулемет калібру 12,7 мм або 7,62 мм, а також 30 мм гранатомет з окремим вертикальним приводом. При цьому мінімальна вага бойового модуля складає лише 350 кг.

Окрім того, цей бойовий модуль можливо встановити не тільки на мобільні платформи, але й оснастити їм фортифікаційні споруди, наприклад блокпости, керуючи модулем дистанційно. Або взагалі використовувати його, як автономну вогневу точку без подачі електроживлення. Час роботи бойового модуля "Тайпан" у такому режимі становить 3 години.

z04"Бойовий модуль "Тайпан" був створений разом з нашими українськими партнерами у дуже короткі терміни. Слід зазначити, що вся електроніка та програмне забезпечення розроблено та створено українськими фахівцями", – зазначив директор ДП ДГЗП "СпецТехноЕкспорт" Павло Барбул під час публічної демонстрації бойового модуля.

Мобільний мінометний комплекс

Ефективність артилерійського озброєння тісно пов’язана із мобільністю та інтеграцією у систему обміну інформацією про противника. ДП "УкрОборонСервіс", що входить до складу ДК "Укроборонпром" у 2016 році представив мобільний мінометний комплекс на базі бронеавтомобіля з високою прохідністю.

Головне озброєння цього комплексу – 120 мм міномет. Завдяки застосуванню механізації, для приведення комплексу у бойовий стан із похідного необхідно лише 30 секунд, а покинути позицію можливо всього за 20 секунд після останнього пострілу.

010Завдяки чому, можливості комплексу якнайкраще відповідають потребам боротьби з диверсійно-розвідувальними групами противника, мобільними групами терористів, снайперами та вогневими точками противника. Окрім того, така мобільність надає перевагу в умовах сучасної контр-батарейної боротьби, що дозволяє покинути позицію ще до нанесення ворогом вогневого удару у відповідь.

Ще однією особливістю комплексу є його інтеграція у систему обміну інформацією на полі бою, коли розрахунок мобільного мінометного комплексу отримує точні координати ворога у режимі реального часу.

Така інформація може одночасно поступати від дронів, контрбатарейної РЛС або комплексів спостереження. Завдяки чому, розрахунок комплексу може висунутись на позицію, нанести вогневий удар по точним координатам цілі та за лічені хвилини покинути район, уникнувши удару у відповідь.

Результат наполегливої праці

Перелічені десять розробок це лише верхівка того, що публічно може показати "Укроборонпром", з цілої плеяди новітнього озброєння, яке зараз вже проходить випробування щоб посилити українську армію.

"Кожна з цих розробок – це результат наполегливої праці 80-тисячного колективу підприємств-учасників "Укроборонпрому", розгорнутої за останні два роки масштабної співпраці Концерну з сотнями приватних підприємств по всій Україні, а також взаємовигідної кооперації із західними партнерами. Саме завдяки цьому новітнє українське озброєння має всі характеристики для того, щоб зробити українську армію сильною, високотехнологічною та сучасною, підвищити ефективність бійців на полі бою та зберегти їхні життя", – підкреслив очільник Концерну Роман Романов.