АНОНС. Судове засідання у справі стягнення боргів з компанії "Артем" на користь російської компанії

Шановні журналісти!
Запрошуємо вас сьогодні (23 січня) о 14:00 на судове засідання у справі про стягнення заборгованості за позовом російського компанії "Авіа-Фед-Сервіс" до державної акціонерної холдингової компанії "Артем", що входить до складу концерну "Укроборонпром".

Засідання відбудеться у приміщенні Верховного Суду у складі суддів Касаційного цивільного суду за адресою: просп. Повітрофлотський, 28.

Суть справи: російська фірма, що перебуває під санкціями в Україні у зв’язку з війною з Росією, стягує через суд майже 3 млн дол. з українського стратегічного оборонного підприємства "Артем" через те, що той не поставив, згідно контрактів, військову продукцію в РФ.

Верховний суд України вже розглядав позови цієї фірми і став, фактично, на бік російської компанії. Сьогоднішнє рішення Верховного Суду або "зацементує" цей підхід, або змінить наявну практику, бо справу слухає нова колегія суддів.

Суддя-доповідач: Осіян Олексій Миколайович; член колегії: Білоконь Олена Валеріївна; член колегії: Сакара Наталія Юріївна
Порядок доступу: Відкритий судовий процес.

Довідка у справі:
У 2012-2014 роках державна акціонерна холдингова компанія "Артем" уклала 4 договори з компанією з Російської Федерації АТ "Авіа-ФЕД-Сервіс" на поставку товарів російського призначення. По всіх 4 договорах "Авіа-ФЕД-Сервіс" зробило попередню оплату, а "Артем" розпочала виконання.

У зв’язку із військовою агресією РФ, починаючи з літа 2014 року Україна запровадила цілу низку обмежень на поставки до РФ військової техніки і "Авіа-ФЕД-Сервіс" потрапила під санкції. Це унеможливило виконання "Артемом" своїх обов’язків за договорами.

"Авіа-ФЕД-Сервіс" звернулося до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті Російської Федерації й отримало на свою користь 4 арбітражних рішення. Ці рішення зобов’язують "Артем" повернути 2,33 млн.дол. США передплати, сплатити проценти, а також відшкодувати вартість юридичних послуг (усього близько 7,18 млн. руб.).

Після цього "Авіа-ФЕД-Сервіс" звернулося до українських судів із 4 заявами про визнання та виконання на території України цих арбітражних рішень.

Спочатку українські суди залишали заяви "Авіа-ФЕД-Сервіс" без задоволення, адже вони суперечили режиму санкцій проти компаній оборонного комплексу РФ.

Але у вересні 2018 року Верховний Суд України з цією позицією судів не погодився, зазначивши, що агресія РФ проти України не повинна впливати на договірні відносини між компаніями, і повернув справу на новий розгляд.

На початку 2020 за закритими дверима без виклику сторін ВСУ підтверджує цю позицію та зобов’язує "Артем" виконати рішення арбітражу на користь російської "Авіа-ФЕД-Сервіс".

Тобто, у спорі російської підсанкційної компанії про стягнення грошей з українського стратегічного оборонного підприємства, яке не поставило в РФ військову продукцію через санкції та війну, український Верховний Суд стає на захист компанії держави-агресора.

Таким чином виникають дві паралельних реальності: в одній Росія вчиняє проти України акт агресії, проти Росії та її компаній діють національні та міжнародні санкції та обмеження; в іншій – українські компанії не поставляють товари військового призначення росіянам, а росіяни в українських судах успішно стягують гроші за це, оскільки, на думку судів, це відповідає раніше укладеним договорам.