Передові цифрові технології "Укроборонпрому" – прозорі тендери та автоматизація управління заводів – інтерв’ю з Олексієм Щербатенко

ДК "Укроборонпром" став першою державною структурою України, яка впровадила прозорі електронні закупівлі. Для реалізації прозорих тендерів, які за цей час дозволили зекономити більше одного мільярду гривень, Концерн ще у 2014 року запросив спеціалістів з української компанії ІТ-Enterprise.

Саме ці спеціалісти, враховуючи досвід роботи з "Укроборонпромом", приймали участь у створенні ProZorro, а зараз працюють над створенням автоматизованих систем управління підприємствами Концерну, які допоможуть зробити роботу оборонно-промислового комплексу України ще ефективнішою.

Прес-служба "Укроборонпрому" взяла інтерв’ю у Олексія Щербатенко, партнером з розвитку бізнесу ІТ-Enterprise, людини, яка, разом із іншими фахівцями компанії, запустила в Україні прозорі електронні майданчики та зараз займається впровадженням передових цифрових технологій на підприємствах-учасниках Концерну.

Пане Олексію, як розпочалась співпраця "Укроборонпрому" з ІТ-Enterprise?

У 2013 році нами була створена платформа електронних торгів SmartTender, а в 2014 році ми познайомилися з новим керівництвом Концерну. У цей час "Укроборонпром" першим з держпідприємств в Україні прийшов до концепції впровадження відкритої закупівлі через електроні майданчики комплектуючих, матеріалів та інших компонентів для створення озброєння. Вони ознайомилися з нашою розробкою і оцінили її можливості.

Для тестування ми провели перший тендер ще у вересні 2014 року на закупівлю кабелю та дротів на ДП "Київський бронетанковий завод". Вже з першої спроби вдалося досягти економії по деяких позиціях відразу на 60%. Це було знаковою подією, яке дозволило показати, що навіть на таких простих речах вдається економити. І до кінця 2014 року більшість підприємств Концерну вже використовувало електронні торги.

У результаті – "Укроборонпром" перше об’єднання державних підприємств, яке повноцінно перейшло на електронні закупівлі. Настільки масштабно до "Укроборонпрому" цю систему ще ніхто не вводив, адже тоді ще навіть ProZorro  не існувало.

Паралельно з цим народжувалася система ProZorro , складовою частиною якого став SmartTender. Під час її створення, ми отримували відгуки і фідбеки від Концерну, проводили обмін думками, покращуючи роботу системи.

SmartTender входить у структуру ProZorro , але які відмінності він має?

Важливе значення SmartTender, в тому, що вибір проводиться не тільки за ціною, але і безлічі інших параметрів: якість, кількість, строк придатності, гарантія, які повинні бути теж на високому рівні. Адже "Укроборонпром" займається озброєнням, а його якість повинна бути на першому місці.

Для авіації ціна взагалі знаходиться на другому плані, адже в першу чергу важливе життя. Навіть якщо порівняти продукцію бронетанкового і авіаційного кластеру, якщо танк ще якось можна зупинити і десь відремонтувати, то літак же не зупиниш в небі для ремонту.

І параметри безпеки, в тому числі, вимоги до закупівель матеріалів, повинні бути на кілька рівнів вище. Точно такі ж вимоги повинні бути у фармацевтичній сфері, до продуктів харчування, де не варто обирати суто по вартості.

Які нові цифрові проекти зараз інтегруються у "Укроборонпромі"?

Зараз ми працюємо над автоматизацією управління підприємствами Концерну. Ця система дозволяє контролювати всі аспекти діяльності заводу від складського обліку, до роботи конкретної бригади і реальний статус прогресу кожного виробничого процесу.

Припустимо, прямо під час наради, зайшовши з планшета, керівник зможе перевірити терміни і собівартість виконання контракту, моментально отримати інформацію про необхідні ресурси і цикли виробництва. Такі системи отримали назву Enterprise Resource Planning – системи управління ресурсами.

Ці системи дозволяють досягти, нами це вже доведено на практиці, зниженні собівартості в межах 2-7%, а вартості ремонту на 25%. І це тільки за рахунок якісного планування в інформаційній системі, яка єдина для всіх служб підприємства.

Припустимо, візьмемо найскладніше – ремонт техніки. Адже поки не буде проведено повний огляд машини, під час якого будуть виявлені всі деталі, які вимагають ремонту або заміни, дізнатися вартість ремонту просто неможливо. Різниця між звичайним ремонтом, коли потрібно лише "навести марафет" і капітальним з повною заміною більшості вузлів і агрегатів, може становити десятки разів.

Раніше цей процес був на "папірцях". Зараз на деяких підприємствах "Укроборонпрому" фахівець дефектовщик прямо на планшеті відзначає все поломки і стан техніки, використовуючи загальний електронний каталог, який дозволяє заглянути в креслення і документацію.

В системі є дані по кожній деталі цієї машини, не тільки її найменування, а повна інформація про необхідні ресурси для її створення, кількість робочих, металу, часу роботи верстатів, витрат на її установку і інші дані. Все це об’єднано в єдиному інформаційному ресурсі, в рамках якого діють всі служби підприємства. Завдяки чому, навіть на цій стадії, можна дізнатися завантаженість верстатів, упевнитися в тому, що вони не будуть на ремонті, що на складах є потрібна кількість матеріалів, розпланувати закупівлі, запаси, робочий час. І все це під час надходження замовлення.

А автоматично сформований звіт з усіма поломками потрапляє в різні відділи, від відділу закупівель до бригадира. При цьому, завдяки тому-ж планшету, можна відразу ж прикладати фотографії. Це просте, але ефективне рішення дозволяє полегшити життя багатьом працівникам, та й самому замовнику, який бачить не просто рядок у відомості, а реальну картину.

І ця система масштабується, дозволяє поглянути на ситуацію на рівні робочої бригади, начальника цеху, директора заводу, в масштабах всього кластера або навіть всього оборонно-промислового комплексу країни. При цьому, у керівників на самому "верху" є можливість деталізувати данні аж до конкретної робочої бригади і в реальному часі бачити, чим вона зараз займається.

На яких підприємствах Концерну вже почалась інтеграція таких систем?

Першим стало підприємства "Зоря"-"Машпроект", що входить до складу "Укроборонпрому", на якому нами була встановлена ​​перша така автоматизована система управління підприємством.

Аналогічний проект, ми реалізуємо на "Київському бронетанковому заводі". Цей проект став демонстратором можливості системи у бронетанковому кластері, допоміг виявити "вузькі" місця, зробити інтеграцію більш швидкою та ефективною. Наразі вже узгоджуються остаточні питання інтеграції систем на інших бронетанкових підприємствах.

У квітні 2017 року ми розпочали проекти на ще 2 підприємствах "Укроборонпрому" і за цей час, з великою підтримкою керівництва, ми зробили дуже велику ділянку роботи. Зараз в них працює технічний документообіг та архів технічної документації, впроваджений повний електронний документообіг. Зазвичай на такі завдання йде рік, а наразі, ми вже наблизились до етапу автоматизації управління.

І чим більше прозорості в роботі, тим ефективніше працює підприємство, тим легше знаходити замовників, інвесторів. Це зовсім інший рівень управління підприємством.

Якщо говорити про всі державні підприємства України, які трансформуються і впроваджують сучасні цифрові технології, то підприємства "Укроборонпрому" знаходяться у верхній частині списку. Ті підприємства, які зараз переходять на "цифру", вже набагато ближче до сучасних технологій, і вони будуть рухатися в тренді.