Перший аудит комбінованої фінансової звітності Укроборонпрому за міжнародними стандартами

Державний концерн "Укроборонпром" уперше за свою історію провів аудит комбінованої звітності згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ) за 2018 рік. Завдяки зусиллям фахівців Концерну перша комбінована фінансова звітність була згідно з узгодженим графіком підготовлена та надіслана аудитору – компанії Baker Tilly Україна.

Аудит комбінованої звітності складався з двох етапів. Перший етап передбачав перевірку фінансових звітностей 13 підприємств, які становлять суспільний інтерес (підпадають під критерії обов’язкового аудиту звітності відповідно до Закону "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні") за 2019 рік. Другий – аудит комбінованої фінансової звітності Укроборонпрому за 2018-2019 рр.

За підсумками першого етапу аудитори випустили 11 звітів із застереженням, одну відмову від надання думки та одну негативну думку. Виявлено, що облік на рівні підприємств був некоректний ще до впровадження МСФЗ і не був відкоригований під час впровадження цих стандартів.

За оцінками фахівців концерну, з 24-х основних помилок, лише 4 стосувались саме переходу на міжнародні стандарти, а інші – національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (ПСБО). На деяких підприємствах були відсутні облікові дані, або документи, які підтверджують окремі операції.

Результати аудиту та помилки наразі обговорюються з керівництвом підприємств Концерну та формується детальний план виправлень. Команда Укроборонпрому ретельно аналізує проблеми та консолідує типові з них, щоб мінімізувати подальшу потребу в зовнішніх консультантах. Очікується, що як мінімум 50% виявлених помилок буде виправлено під час подання звітності за 2020 рік.

Перша частина другого етапу закінчилась 29 грудня 2020 року випуском звіту аудитора за 2018 рік з негативною думкою.

"Цей глобальний аудит став першим за весь час роботи Укроборонпрому. Ми підтвердили свою прихильність до змін: створено систему, яка надалі дасть змогу якісно готуватися до аудитів і проходити їх із позитивним результатом уже в умовах корпоратизації. Це покращить рівень нашої прозорості та інвестиційної привабливості. Наша мета – вийти на немодифіковані (без застережень) аудиторські звіти по всіх новостворених галузевих холдингах через три-п’ять років", – зазначає генеральний директор Концерну Юрій Гусєв.

Наглядова Рада Укроборонпрому вже затвердила проведення аудиту за 2020-2021 роки з огляду на те, що 2021 р. може стати роком створення нових галузевих холдингів. Наявні бази даних уже враховують потребу в консолідованій звітності, триває робота зі створення єдиного плану рахунків та єдиної бухгалтерської політики.

Для забезпечення якості звітності у поточному році планується звернути особливу увагу на підприємства Концерну, які працюють за ПСБО. Вимоги до аудиторів, що перевіряють їхню фінансову документацію, будуть підвищені.

Крім цього, невдовзі в Укроборонпромі мають намір створити фундамент для єдиної системи консолідації та аналізу, яку планується реалізувати за наявності фінансування, та впровадити систему внутрішнього контролю. Вона стане важливою частиною трансформації Концерну, забезпечить якість підготовки звітності, надасть аудиторам можливість проводити всі процедури та видавати звіти без застережень, а також суттєво зменшить вартість аудиту та пов’язаних процедур у майбутньому.

Варто зазначити, що 1 лютого буде завершено другу частину другого етапу: аудит фінансової звітності Укроборонпрому за 2019 рік. Його результати будуть оприлюднені після ухвалення Наглядовою радою Концерну.