Прозорі закупівлі в "Укроборонпромі": все про тендери та кваліфікації – Артур Херувімов

ДК "Укроборонпром" сьогодні заощаджує сотні мільйонів гривень завдяки проведенню прозорих тендерів. Ми залучаємо надійних і відповідальних постачальників, закуповуємо комплектуючі за найвигіднішими цінами. Але ще два з половиною роки тому все було інакше.

У 2014 році, коли державний оборонний концерн очолила нова команда, заводи буквально перебували в стані занепаду. Виробничі лінії простоювали та іржавіли, заводи зазнавали чисельних збитків, робітники місяцями не отримували заробітну платню, корупційна діра затягувала всі підприємствами, кооперація між виробництвами була повністю зруйнована.

Країна опинилася у стані війни – треба було якнайшвидше реанімувати "оборонку". Стало зрозумілим, що терапевтичні заходи не допоможуть – варто оперувати. Нова команда менеджерів, більшість з яких мають ступені MBA, взялася оперативно наводити лад у системі закупівель та виробничих зв’язків, які до цього часу трималися на "кумовстві". Першочерговою здачею було мінімізувати людський фактор.

"Укроборонпром" запросив команду ІТ-спеціалістів Олексія Щербатенка для удосконалення системи електронних закупівель – програми Smart Tender, і разом успішно запустили її. Ми стали першою з усіх держструктур, яка впровадила прозорі електронні закупівлі. Вже потім ці ж спеціалісти взяли за основу напрацювання "Укроборонпрому" і створили Рrozzoro, якою зараз користується вся Україна.

Система електронних тендерів Концерну почала давати реальні результати вже з перших місяців. Як це працює? Ми оголошуємо відкритий прозорий конкурс за закупівлю матеріалів чи комплектуючих. Фірми подають свої пропозиції, електронна система аналізує їх на відповідність критеріям та обирає найвигідніший варіант. Вже після проведення перших тендерів ми побачили, що ця процедура дозволяє витрачати у 2-3 рази менше коштів на закупівлю матеріалів.

З моменту проведення першого відкритого електронного тендеру минуло 2 роки і 5 місяців (жовтень 2014 – лютий 2017). За цей час Концерн заощадив 892 млн грн і провів 54,7 тисяч торгів. За 3 місяці 2014 року в нас було 830 нових постачальників, у 2015 додалося ще 7 935, а у 2016 році  на електронних майданчиках було зареєстровано вже 17 тисяч нових постачальників. Щомісячний обсяг заощаджень завдяки тендерам складає 35-40 млн грн. Ми спрямовуємо ці кошти на модернізацію виробництва, наукові розробки, створення нових робочих місць, підвищення зарплатні.

0 (1)
Представники платформи "Smart" підтверджують результативність електронних торгівельних майданчиків "Укроборонпрому" і називають їх одним із найуспішніших проектів в Україні.

Прозорі принципи роботи дозволили успішно запустити програму імпортозаміщення та налагодити кооперацію між підприємствами. На початку війни лише 55% компонентів для військової техніки і зброї вироблялося в Україні, 10% ми імпортували із західних країни, 35% – з Російської Федерації. У другій половині 2014 року ми повністю зупинили співпрацю з Росією. Вже 70% компонентів вироблялося в Україні, 30% – за Заході. У 2016 році ми підключили до програми імпортозаміщення біля 400 підприємств усіх форм власності по всій країні, які виробляють понад 1 700 заміщених вузлів, агрегатів та комплектувальних виробів. Зокрема, у бронетанковій галузі вже 87% деталей ми робимо в Україні та лише 13% – закуповуємо у західних країнах.

Яскравий приклад кооперації – новітні бронемашини "Дозор-Б", у виробництві яких беруть участь 17 підприємств-учасників Концерну і 86 інших вітчизняних підприємств різних форм власності. Ще один приклад – виробництво літака Ан-178. Якщо у 2015 році 48% деталей для нього виготовлялося в Україні, 41% – у Росії і 11% – в інших країнах, то вже у 2016 році ми повністю відмовилися від російських комплектуючих. В Україні зосередилося 78% виробництва, а в інших країнах – 22%.

Станом на сьогодні Держконцерн підписав 21 меморандум про співпрацю із обласними та міськими державними адміністраціями у сфері оборонної промисловості. Уже понад 8,5 тисяч підприємств зі всієї України успішно співпрацюють з "Укроборонпромом" на електронних майданчиках. 65-70% з них – це малий та середній бізнес, який і є нашою цільовою аудиторію. Єдина важлива умова – пройти кваліфікацію. Процедура триває до 5 робочих днів, потребує надати три документи фінансової звітності, які і так готуються для Фіскальної служби, а також заповнити анкету.

0Ми розуміємо, що процедура може здатися занадто забюрократизованою. Але, по-перше, "Укроборонпром" чітко працює у правовій сфері країни. А по-друге, ми дотримуємся принципу невибірковості та вважаємо, що встановлені правила мають працювати для всіх. Ми намагаємося донести ці важливі для нас меседжі до всіх фірм, які беруть участь у тендерах. Також практика кваліфікації постачальників застосовується у більшості світових великих компаній.

Нескладна, але важлива кваліфікаційна умова дозволяє провести аналіз перспективного постачальника, перевірити реальність його промислових можливостей та чесність перед законом, відсіяти "фірми-пустишки" та недобропорядних підприємців, які нехтують строками та якістю.

Система працює, як чітко налагоджений механізм. Але не всіх влаштовують прозорі та конкурентні умови ведення бізнесу. Багато нечистих на руку фірм хотіли б сісти на "кормушку" оборонки. Граючи на руку ворогу, вони піддають неконструктивній критиці роботу "Укроборонпрому". Однак це ще раз доводить: ініціатива Концерну з використання прозорих площадок для тендерів приносить свій реальний результат. Адже тут немає місця "кумівству". Лише сухий програмний код і жорсткий алгоритм, побудовані на законах відкритої економіки та вільного ринку, визначають переможця.

Працюючи тільки з надійними постачальниками, ми маємо гарантії, що потрібні комплектуючі вчасно надійдуть на заводи, а бійці на передовій отримають необхідну техніку точно у строк і в повному обсязі.