В Укроборонпромі пропонують змінити “радянські” принципи закупівель в рамках держоборонзамовлення

Закупівлі в рамках державного оборонного замовлення можливо здійснювати на електронному майданчику Prozorro після додаткових налаштувань – вважає Директорка департаменту закупівель Державного концерну “Укроборонпром” Надія Бігун. 

Про це йдеться в колонці Надії Бігун для видання Українська Правда.

“Закупівлі в оборонній сфері не підпадають під дію закону “Про публічні закупівлі” і, відповідно, не проводяться через систему Prozorro. Перш за все через секретність та державну таємницю, яку становить інформація про обороноздатність країни. Але електронну систему Prozorro можна доопрацювати таким чином, щоб таємна частина закупівлі могла бути доступна лише обмеженому колу учасників процесу, яким за зрозумілою і прозорою процедурою буде надано  доступ до такої інформації”, – пише в своїй колонці Надія Бігун. 

Зокрема, прийнята нещодавно нова редакція закону “Про публічні закупівлі” містить таку конкурентну процедуру, як “відкриті торги з обмеженою участю”, яку можна використати для цілей таємних закупівель з доопрацюваннями, коли технічне завдання та пропозиції постачальників матимуть обмежений або закритий доступ, вважає Надія Бігун. 

Ще однією проблемою діючого закону “Про державне оборонне замовлення” є відсутність конкурентного механізму обрання постачальників та формування остаточної вартості договору. Виконавці  оборонного замовлення обираються непрозоро, без формальної процедури закупівель, та виконують контракти за радянським принципом РКМ – за розрахунково-калькуляційними матеріалами. “Це пережиток радянської планової економіки, коли покупець визначає, що входить в собівартість продукції, і як формується ціна. Також покупець погоджує співвиконавців оборонних контрактів. Фактично механізм РКМ дає можливість замовнику визначати остаточну вартість контракту, та на свій розсуд приймати або не приймати розрахунки виконавця”, – зазначає експертка. 

Ці механізми, на думку Надії Бігун, мають бути замінені принципами, закладеними Prozorro: "максимальна ефективність та конкуренція". 

Відносини між замовником і виконавцем мають регулюватися договором закупівлі, а не внутрішніми нормативними замовника. А сам договір має укладатися з дотриманням принципів рівності сторін договору та симетричності санкцій за зрив виконання.  Механізм РКМ має залишитись у минулому, поступившись зрозумілою і прозорою системою перевірки якості кінцевої продукції.

Як відомо, Надія Бігун очолила закупівлі ДК “Укроборонпром” 19 вересня 2019 року. 

Вона працювала у сфері телекомунікаційних послуг, була заступником директор ДП Прозорро та впроваджувала систему електронних закпівель та розробляла відповідне законодавство. До призначення в Концерн працювала в Укрпоршті, де централізувала закупівлі 27 дирекцій компанії, заступником директора ДП "Медичні закупівлі України" та запускала електронний каталог Prozorro.Маркет для державних замовників.