Укроборонпром представив віце-прем’єру Уруському комплексне бачення реорганізації та стратегію розвитку Концерну

1 жовтня 2020, Київ – Команда державного концерну Укроборонпром представила віце-премєр-міністру з питань стратегічних галузей промисловості Олегу Уруському комплексну стратегію трансформації та розвитку Концерну до 2030 року.

Документ описує процес трансформації державного концерну у сім галузевих холдингів та принципи їх формування, а також цільову модель нової оборонної холдингової компанії з функціями фінансового та корпоративного центру з управління галузевими об’єднаннями.

Концепцію трансформації, згідно статуту компанії, має затвердити Наглядова рада Концерну, після чого її буде передано на розгляд та остаточне затвердження Кабінету міністрів України. 

Документ розроблявся у рамках низки урядових рішень, бачення новоствореного міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, нещодавно схваленої Стратегією національної безпеки України та потребами Збройних сил України. В основі стратегії лежить глибинний аналіз фінансово-економічного, технічного та управлінського стану підприємств Концерну, продуктового портфелю Укроборонпрому та експортних ринків.

Запропонована концепція також враховує всі коментарі та пропозиції віце-прем’єр-міністра Олега Уруського, які команда Концерну отримала під час презентацій майбутніх галузевих холдингів, що тривали протягом липня-вересня поточного року.

Вперше проект перетворень Укроборонпрому був представлений новою командною Концерну Офісу Президента України, РНБО, Прем’єр-міністру Денису Шмигалю та урядовцям у травні цього року. У ньому йшлося про реорганізацію 50 підприємств та створення 6 груп компаній за галузевим принципом – шляхом об’єднання 38 учасників Концерну з “групи розвитку”.

Після цього концепцію ретельно допрацювали та вдосконалили, і вже оновлений варіант представили Мінстратегпрому.

Згідно з актуальним планом перетворень Укроборонпрому, 60 підприємств Концерну будуть реорганізовані у 7 галузевих холдингів: “авіаремонт”, “бронетехніка”, “високоточне озброєння”, “боєприпаси та спеціальна хімія”, “радарні системи”, “морські системи”, “спецекспорт”.

Решта підприємств буде передана в управління іншим органам, зокрема, до Фонду державного майна України. Також, до складу майбутнього оборонного холдингу пропонують не включати деякі авіабудівні підприємства Концерну, які мають відійти до самостійних об’єднань у аерокосмічній галузі. Низку підприємств, включно з Концерном, в процесі трансформації пропонується ліквідувати.

Кінцевий перелік підприємств, що підлягають реорганізації, має бути затверджений Наглядовою Радою Укроборонпрому та Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості.

Після цього оновлену стратегію перетворень презентують комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки і широкій громадськості.

“Узгодження стратегії с Мінстратпромом є важливим кроком для перетворення Укроборонпрому на якісно нову холдингову компанію – "Оборонні системи України". Розроблена стратегія будується на чотирьох “китах”: підвищення якості нашої продукції, залучення інженерних талантів та підвищення соціальних стандартів; пошук інвестицій та створення спільних підприємств; розвиток нових технологій та розробка нових конкурентних продуктових платформ для стимулювання експорту,” – розповів Роман Бондар, перший заступник генерального директора ДК “Укроборонпром”.

Над документом працювали спеціалісти Офісу трансформацій Концерну та стратегічного комітету, до якого входять директори найбільших підприємств Укроборонпрому, залучалися спеціалісти декількох міністерств та незалежні експерти.

Нагадаємо, що реформа оборонних підприємств, розпочата новою командою "Укроборонпрому", передбачає їх корпоратизацію та об’єднання у державні холдингові компанії за галузевим принципом, а також поступове запровадження міжнародних  стандартів корпоративного управління. Мета цих перетворень – залучення іноземних інвестицій в оборонну галузь.

Для реалізації зазначених перетворень необхідно докорінно змінити законодавче поле, яке регулює роботу Концерну та державних підприємств оборонної галузі, а також провести їх фінансове оздоровлення. Для цього в Парламенті зареєстрований законопроект №3822, який визначає процедуру перетворення державних оборонних підприємств на акціонерні товариства та товариства з обмеженою відповідальністю; запроваджує нову модель корпоративного управління на основі міжнародних стандартів та конкретні механізми покращення роботи оборонних підприємств-учасників Концерну.