Повернутись
Денис Гурак про трансформацію, використання досвіду АТО та співробітництво з НАТО - інтерв'ю для Jane's Defence Weekly

Денис Гурак про трансформацію, використання досвіду АТО та спіпробітництво з НАТО - інтерв'ю для Jane's Defence Weekly

Заступник генерального директора з зовнішньоекономічної діяльності ДК "Укроборонпром" Денис Гурак дав інтерв'ю авторитетному аналітичному виданню Jane's Defence Weekly, в якому розповів про трансформацію Концерну, використання досвіду АТО та співробітництво з країнами-членами НАТО.

Прес-служба "Укроборонпрому" підготувала переклад цього матеріалу, який був опублікований Jane's Defence Weekly.

"За словами Заступника генерального директора з зовнішньоекономічної діяльності Дениса Гурака, "Укроборонпром" має намір використати знання, отримані внаслідок конфлікту України з Росією, для досліджень та розробок та з метою входження до глобальних ланцюгів оборонних поставок країн НАТО.

"Укроборонпром" - Державний концерн в Україні, відповідальний за 130 окремих оборонних підприємств, у тому числі - Харківське конструкторське бюро ім. Морозова та Антонов - підприємство, відповідальне за вантажний літак Ан-124. Заступник генерального директора підкреслив, що протягом найближчих п'яти-десяти років УОП доведеться зіткнутися з багатьма викликами.

"Виклики мають багато спільного з можливостями: наші активи та бізнес-модель проходять процес трансформації. Тепер інтеграція в ланцюги поставок НАТО/Заходу є наріжним каменем нашої стратегії", - сказав він Jane's.

Гурак зазначив, що реалізація цієї стратегії вимагатиме повної трансформації бізнес-моделі УОП та наголосив, що компанія має переорієнтуватися з користувачів обладнання радянського періоду на країни-члени НАТО, щоб стати їх ключовим постачальником. Однак він додав, що "Укроборонпром" також модернізує радянське обладнання до стандартів НАТО" в якості прикладу навів нещодавній R&D досвід з розробки головного бойового танка РТ-17 з Польщею. Цей проект передбачав модернізацію Т-72 у танк за стандартами НАТО, який заступник генерального директора назвав "дуже актуальним і для країн Балтії, через витрати та проблеми, пов'язані з використанням великих західних танків у таких країнах, як Балтика".

Відповідаючи на запитання, як "Укроборонпром" планує потрапити на західні ринки, Гурак зазначив: "Ми, звичайно, повинні орієнтуватися на традиційні західні ринки, такі як Франція, Німеччина та Велика Британія. Почнемо з аутсорсингу виробництва та R&D. "

Він додав, що життєво важливою частиною стратегії компанії буде "продовжувати вибудовувати довіру до своїх ключових конкурентних переваг: вдосконалені виробничі можливості, хороша вартісна база, розробка військової техніки".

За словами Гурака, "Укроборонпром" займає своє унікальне місце серед західних оборонних компаній та тих, які забезпечують технікою країни НАТО, оскільки Україна є єдиною європейською країною, яка воювала в боях проти сучасного російського озброєння.Підкреслюючи важливість цього досвіду, він сказав: "Члени НАТО почали вивчати конфлікт на сході України ... "Укроборонпром" вже має досвід і розуміння конфлікту, і тому може запропонувати поради з перших рук".

Основною складністю є "працювати в забороненій зоні з точки зору використання електронних засобів для ведення бойових дій" і що "Росія використовує набагато більше засобів РЕБ, ніж країни НАТО. Україна та члени НАТО вивчають цей факт".

"Україна має таку саму школу РЕБ, що і Росія, та є більш розвиненою в деяких областях", - додав Гурак. "Знання особливостей техніки та способів її використання допомагає розробляти та створювати засоби для боротьби з нею".

"Укроборонпром" працював з Міністерством оборони України для розробки нових методів використання артилерії в густонаселених регіонах, а також конкретної тактики протидії броньованим автомобілям з ПТРК. Українські джерела дізналися, що спецвійська країн-членів НАТО прибули в Україну для проведення тренувань та вивчення досвіду України в боротьбі проти російських формувань. За словами заступника генерального директора, все це позитивно впливає на репутацію "Укроборонпром" серед союзників НАТО.

За словами Гурака, незважаючи на очевидні негативні наслідки, війна на Сході України мала багато переваг для української оборонної промисловості, яка була змушена адаптуватися до нових обставин. "До 2014 року оборонна промисловість в Україні не функціонувала; ані стратегії, ані сформульованих цілей", - пояснив він. "Ми виконували одноразові експортні замовлення на традиційних ринках, таких як Північна Африка чи Азія".

Проте з моменту початку війни "Укроборонпром" поставив Міноборони України понад 16 000 одиниць техніки, що, за словами Гурака, надало додаткову технологічну перевагу - випробування озброєння проти значного супротивника. В якості прикладу він навів БТР-3ДА.

"Ця техніка використовується безпосередньо на полі бою, у порівнянні зі слабшими варіантами, з якими стикаються НАТО останніми роками", - сказав він. "У результаті, було внесено понад 200 інженерних змін на основі рекомендацій та комунікації з учасниками бойових операцій".

Тим часом, "Укроборонпром" оголосив про плани відкрити частину свого асортименту для приватних зацікавлених сторін: Гурак схвалює цю тенденцію. Він зазначив, що приватні оборонні компанії в Україні, такі як «Техімпекс» та «Практика», створюють здорову конкуренцію та можливості для науково-технічного партнерства, яке матиме позитивний вплив на оборонну промисловість країни.

Коментуючи поточну позицію "Укроборонпрому", він зазначив: "Наразі ми проводимо міжнародний аудит, і коли активи будуть структуровані у конкретні галузі виробництва – держава отримає можливість приймати рішення щодо акцій".

Конфлікт на Донбасі безумовно дав українській оборонній промисловості поштовх до адаптації та розвитку. Серед продуктів, над якими наразі працює "Укроборонпром", Гурак виділив "протитанкові керовані ракети та 122мм снаряди для ракетних пускових установок «Град» , а також високоточні 300-мм снаряди для реактивної системи залпового вогню «Смерч».

"Радіоелектроніка - ще один значний сектор", - сказав Гурак. "Ми оголосимо [продаж нових] засобів радіоелектронної боротьби, таких як 3D-радар 80К6Т, який був представлений на київській виставці [у жовтні 2017 року]".

Він також передбачає значу присутність "Укроборонпрому" на ринку авіаперевезень. Він зазначив, що в даний час багато країн НАТО користуються комерційним парком Ан-124 для стратегічних авіаперевезень, а найбільший транспортний український вертоліт "Мі-26" був використаний для евакуації військ НАТО в Афганістані.

Заступник генерального директора вважає, що ці кроки є лише початком трансформації "Укроборонпрому", підкреслюючи, що попереду ще багато перспектив і що "Укроборонпром" має намір стати визначним гравцем на оборонному ринку Західної Європи.