Повернутись
Wall Street Journal: Програми ракетобудування України становлять проблему для Москви

Нова протикорабельна зброя призначена для захисту вразливих берегів від атаки з моря

КИЇВ, Україна. Україна розвиває власний ракетний потенціал, спрямований на стримування російських військових дій у майбутньому — і це дедалі більше непокоїть Москву.

Київ відродив оборонну промисловість, яка  колись виробляла сучасне озброєння для Радянського Союзу, і зараз працює над створенням ракет, один з видів яких здатен долати до 600 миль, аби влучити в ціль, що потенційно ставить Москву в зону досяжності українських ракет.

Органи національної безпеки України заявляють, що  у найближчі десятиліття мають намір інвестувати мільярди доларів у проєкти, тим самим спричинивши занепокоєння в Росії.

«У майбутньому ракетна атака Москви проти України є цілком реальною, оскільки Україна має науково-технічний та виробничий потенціал» — заявив російському виданню «Газета.ру» колишній високопоставлений співробітник російського Генштабу генерал-лейтенант Валерій Запаренко.

Утім, наразі Київ проводить останні випробування першої крилатої ракети середньої дальності вітчизняного виробництва під назвою «Нептун», яка призначена для переважно для знешкодження військових кораблів. Українські чиновники від оборони очікують, що перші «нептуни» будуть розгорнуті вже до квітня у вразливих прибережних районах.

Являючись наступником KH-35, ракети радянських часів, які запускали з кораблів та літаків, «Нептун» модифіковано для завдання ударів з пускових установок, встановлених на вантажівках, по цілях як на землі, так і на воді. Радіус дії оцінюється в 200 миль (понад 321 км), а основним об‘єктами стануть крейсери, есмінці та інші військові кораблі.

Якщо так?

«Нептун» є  вдосконаленим наступником KH-35, ракет радянських часів, що запускалися з кораблів та літаків, нині модифікований для завдання ударів з пускових установок, встановлених на вантажівках, по цілях як на землі, так і на воді. Радіус дії  – 200 миль (понад 321 км), а основні об’єкти для ураження– крейсери, есмінці й інші військові кораблі.

«Важливо, щоб Україна мала власне озброєння», – наголошують в державному оборонному концерні «Укроборонпром» , який об’єднує компанії, що розробляють і виготовляють «Нептун».

«Країна робить все можливе для того, щоб власне озброєння вироблялось у замкненому циклі на території України й становило загрозу для її противників», – зазначають в Укроборонпромі.

Росія має велику перевагу в Чорному морі, що дає їй можливість обстрілювати з прибережних вод цілі на березі України і здійснювати десантування. Ракета «Нептун» збільшує вартість таких зусиль з боку Росії.

«Різниця у можливостях [країн, – ред.] істотна, – зазначив Андрій Загороднюк, колишній Міністр оборони України, який зараз працює у Центрі оборонних стратегій. – Оскільки підрозіли «Нептуна» розташувалися вздовж берегової лінії, ми можемо поцілити будь-яку ціль у наших територіальних водах. По суті, йдеться про можливість блокування сил росіян, якщо вони спробують атакувати».

Західні офіційні особи стверджують, що висадка десанту поблизу Одеси та Херсона на півдні України — один із потенціальних варіантів для президента Росії Володимира Путіна, якщо він розширить свою військову кампанію проти України.

У той час як Вашингтон попереджає, що російське вторгнення може бути неминучим, Москва, яка зібрала понад 100 000 військових навколо кордонів з Україною, запевняє, що не планує війни. Кілька російських військових кораблів, призначених для здійснення десантної висадки, зараз прямують з баз у Балтії до Чорного моря.

Раніше в Україні розміщувалася значна частина оборонної промисловості Радянського Союзу, включаючи виробництва балістичних ракет. Проте протягом перших двох десятиліть своєї незалежності Київ нехтував дослідженнями та розробками в галузі оборони, покладаючись на гарантії безпеки та давні відносини з російськими виробниками зброї.

Коли у 2014 році почалася війна між Україною та російськими найманцями, Київ мав застарілі технології. Україна втратила значну частину свого військово-морського флоту після того, як того року Росія захопила Кримський півострів.

Демонструючи неспроможність України захищати свої морські кордони, Росія захопила українські кораблі з моряками у Керченській протоці між Азовським і Чорним морями у 2018 році та продовжує стягувати плату з торгових суден за прохід через протоку.

До 2018 року Україна активізувала свої зусилля і почала відроджувати свою радянську спадщину оборонної промисловості, зосередившись на ракетах і безпілотниках, які могли б допомогти компенсувати величезну перевагу Росії в літаках і кораблях.

Деякі оборонні аналітики назвали «Нептун» ракетою наступного покоління, заявивши, що його технологічні характеристики створять для Росії проблеми, до яких доведеться поставитися серйозно.

За словами Рубена Ф. Джонсона, аналітика аерокосмічних та оборонних технологій у Києві, навігаційні та прийомо-передавальні сигнали «Нептуна» передаються в широкому діапазоні частот, що ускладнює їх розпізнавання кораблями, а низький профіль польоту ракети призводить до неможливості запобігти їх роботі звичайними системами протиповітряної оборони.

«Якщо ви знаходитеся на відстані більше 100 кілометрів, то слід задуматися над тим, що робити з такою артилерією, — говорить Дуглас Баррі, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, аналітичного центру Лондона. — Таке завдання набуває пріоритетного значення, якщо ви таки збираєтеся спробувати провести будь-яку морську операцію в прибережній зоні біля узбережжя України».

 

Автор: Бретт Форрест
Джерело: Wall Street Journal
Переклад з англійської: Укроборонпром