Інновації – відповідь "Укроборонпрому" на виклики гібридної війни

За останні три роки ДК "Укроборонпром" створив десятки новітніх зразків озброєння, які є гідною відповіддю України на виклики гібридної війни. В той час, коли транспортний літак Ан-132D довів повну незалежність української авіабудівної галузі від Росії, безпілотний міні-БТР "Фантом" став наочною демонстрацією перспективних розробок українського оборонного комплексу.

За цей час були розроблені бойові модулі для бронетехніки, ракети, артилерійські системи, в тому числі, залпового вогню, безпілотники та радіолокаційні системи. За кожною з цих розробок стоїть наполеглива праця всього 80-тисячного колективу підприємств-учасників "Укроборонпрому".

Прес-служба "Укроборонпрому" підготувала спеціальний матеріал про головні розробки Держконцерну за останні три роки.

"Фантом"

Однією з найбільш інноваційних розробок "Укроборонпрому" за останні три роки є безпілотний тактичний багатоцільовий транспортний засіб "Фантом", який покликаний стати високотехнологічною відповіддю на виклики сучасної війни.

Життя бійця є найголовнішим пріоритетом і саме використання безпілотної техніки є єдиною можливістю його зберегти. Саме виходячи з цього принципу підприємства "Укроборонпрому" провели розробку "Фантому". Цей безпілотний БТР може взяти на себе задачі, які зараз, з великим ризиком, можуть виконати лише бійці.

"Фантом" був вперше представлений на виставці "Зброя та Безпека-2016", після чого був оперативно переданий на спеціальний полігон для всебічного тестування самими військовими. Після тривалих тестів, які були максимально наближені до бойових умов, конструкція "Фантому" була змінена.

"Фантом-2" отримав нову колісну формулу 8х8, замість 6х6 у першій версії. Це дозволяє розмістити на ньому більше корисного навантаження, встановити потужнішу зброю. Завдяки збільшеним габаритам розробникам вдалось встановити більш потужну силову установку та збільшити запас автономного ходу. Це дозволило значно підвищити ходові якості "Фантому" та покращити його прохідність.

Наразі оновлена версія "Фантому" вже готується до проходження державних випробувань з автоматичним кулеметом великого калібру та інтегрованим високоточним ракетним озброєнням.     

Ан-132

Після агресії Кремля, Україна розірвала будь-яке співробітництво з Росією у оборонній сфері, розірвавши виробничі ланцюги, які зв‘язували оборонно-промислові комплекси.

Замість цих ланцюгів, "Укроборонпром" оперативно розгорнув внутрішню кооперацію та міжнародне співробітництво. Для цього, у рамках реформи оборонно-промислового комплексу, Концерн створив авіаційний кластер, беручи за приклад Boeing і Airbus, які працюють саме за такою структурою. Консолідація підприємств у кластері дозволяє об’єднати потужності розрізнених підприємств і підвищити швидкість проектування та виробництва новітніх продуктів у 3-4 рази.

І вже у 2017 році вся країна спостерігала за успіхом ДП "Антонова" – літаком Ан-132D, першого українського літака без жодної російської деталі. При цьому, він був створений у рекордно короткі терміни у світі сучасної авіації. Та став прикладом ефективного співробітництва зі світовими гігантами авіабудування, серед яких партнери з США, Канади, Великобританії, Німеччини, Франції та інших країн – Honeywell, Pratt&Whitney Canada, Liebherr−Aerospace Toulouse SAS, Dowty Propellers.

Своїм існуванням Ан-132D доводить, що Україна та її авіабудівна галузь самодостатні та можуть реалізовувати навіть у такі стислі терміни надскладні проекти.

Ан-132 призначений для польотів на близько- та середньомагістральних маршрутах, буде виконувати широкий спектр задач з перевезення вантажів. Літак матиме крейсерську швидкість до 500 км/год та максимальну висоту крейсерського польоту до 9000 м з максимальним корисним навантаженням до 9,2 т. Програма проекту літака Ан-132, яка була прийнята виходячи з побажань замовника з Королівства Саудівська Аравія, передбачає його виробництво на українських та саудівських потужностях. При цьому ринок цього літака оцінюється у 260-290 машин до 2035 року.

Окрім того, ще під час конструювання у Ан-132 було закладено можливість створення на його базі великої кількості модифікацій: військово-транспортної, пожежної, санітарної, пошуково-рятувальної, літака радіотехнічної розвідки та багато інших варіантів.

“Ми впевнені, що у цього літака велике майбутнє. І я дякую за це свято і за цю перемогу всім авіабудівникам, всім нашим партнерам”, – заявив Президент України Петро Порошенко під час презентації літака.

БМП-1УМД

Модернізація військової техніки є одним з найекономічних засобів підвищення боєздатності озброєння. Цей шлях вже давно прийнятий у всіх високорозвинутих країнах. Наприклад, американський танк M1 Abrams, з початку виробництва у 1980 році, пережив вже більше десяти, а його ровесник, німецький танк Leopard 2 – 7 глобальних модернізацій. Цим же шляхом йдуть і українські зброярі з ДП “Житомирський бронетанковий завод”, що входить до складу ДК “Укроборонпром”, які розробили модернізацію БМП-1 – БМП-1УМД.

Під час створення цієї машини були проведені роботи по впровадженню комплексу заходів з підвищення вогневої потужності, вдосконалення системи керування вогнем, поліпшення ергономічних та функціональних характеристик машини. Окрему увагу українські зброярі приділили реалізації комплексу засобів маскування у видимому та інфрачервоному діапазонах.

На БМП-1УМД може бути встановлені різні бойові модулі, у 2016 році у присутності представників Міноборони пройшли порівняльні випробування "Шквал" та "Стілет". Бойовий модуль “Шквал” оснащений 30-мм гарматою ЗТМ-1, автоматичним гранатометом, 7,62-мм кулеметом, а також керованим ракетним озброєнням, яке призначене для знищення бронетехніки противника на відстані до 5 км.

В цей же час бойовий модуль "Стілет" оснащений гарматою ЗТМ-2, посиленим бронюванням та аналогічним комплектом озброєння. За точність роботи бойових модулів відповідають нові цифрові прицільні комплекси OTS-20.04-01, на бойовому модулі "Шквал" та "Трек-2-01", на бойовому модулі "Стілет". Обидва прицільні комплекси оснащені лазерним далекоміром та тепловізором, але використовують різні алгоритми управління вогнем.

Ще однією особливістю БМП-1УМД став новий німецький двигун машини Deutz TCD2013 L64V. Роботи по адаптації машини до нової силової установки зайняли лише три місяці. Цей 4-тактний, 6-циліндровий двигун з турбонадувом та електронним блоком управління має потужність у 330 к.с., з можливістю програмного підвищення потужності до 390 к.с. Двигун від Deutz замінив ще радянський УТД-20, який має потужність 300 к.с. Окрім того, німецький двигун має значно більший ресурс, він тихіший та економічніший.

Величезна робота була проведена над електронною "начинкою" бойової машини – передовою цифровою системою управління вогнем, яка отримала назву "Мисливець". Ця система здатна в автоматичному режимі розпізнавати та відслідковувати цілі та є одним із елементів створення роботизованих бойових модулів.

Завдяки "Мисливцю" бойова машина може використовуватись не тільки як засіб транспортування та вогневої підтримки підрозділів, а й як автономна бойова одинця з дистанційним керуванням. Завдяки новій цифровій системі скорочуються час відкриття вогню, система може самостійно розпізнати ціль та вести її на прицілі, очікуючи команди на постріл. А завдяки дистанційному керуванню, оператор може знаходитись у глибині позицій, поки бойовий модуль у цілодобовому режимі моніторить рубіж оборони.

"У БМП-1УМД одразу реалізовано два сучасних підходи, які реалізує Концерн – інноваційність та співпраця у виробництві нової техніки з країнами-членами НАТО. Нова система управління вогнем у рази підвищує ефективність бойової машини, а її адаптація до використання німецьких двигунів від Deutz є ще одним кроком у виконанні програми імпортозаміщення, над якою зараз працює "Укроборонпром", – наголосив Заступник генерального директора Концерну Олександр Стеценко.

Необхідно зазначити, що зараз очікується рішення Міноборони для реалізації першочергових заходів із розгортання масової модернізації.

Т-72АМТ

Ще одним зразком модернізації військової техніки є Т-72АМТ від ДП "Київський бронетанковий завод", що входить до ДК "Укроборонпром". Цю модернізацю підприємство розробило за власні обігові кошти, по максимуму приділивши увагу досвіду, який українські війська отримали у зоні АТО. Це допомогло зробити Т-72АМТ більш захищеним та ефективним у порівнянні із його базовою версією – Т-72А.

Фахівці "Київського бронетанкового заводу" встановили на Т-72АМТ динамічний захист нового покоління – "Ніж", який вже використовується на танках "Булат" та "Оплот". Цей динамічний захист знижує ефективність ворожих кумулятивних та бронебійних оперених підкаліберних снарядів, які є головними засобами знищення танків. Окрім того, він також ефективний проти боєприпасів, які діють за принципом "ударного ядра".

Для додаткового захисту Т-72АМТ обладнаний протикумулятивними решітками, які "розрізають" кумулятивні боєприпаси та захищають найбільш уразливі зони танку у боковій та кормовій проекції. Ефективність такого захисту була вже неодноразово доведена під час бойових дій не тільки у зоні АТО, а і по всьому світу. У ході модернізації танк оснастили приладами нічного бачення з сучасними електронно-оптичними перетворювачами третього покоління. Такі прилади встановлені для всіх членів екіпажу.

До того ж, оператор-навідник отримав нічний приціл з можливістю ведення вогню керованою ракетою "Комбат". Ця ракета від ДП "Державне Київське конструкторське бюро "Луч", що входить до складу "Укроборонпрому", має напівавтоматичне наведення по лазерному променю та здатна на відстані у 5 км пробити не менше 750 мм броні, при цьому, завдяки тандемній головній частині повністю ігнорується динамічний захист. Потужності "Комбату" достатньо для знищення навіть найзахищених танків противника.

Встановлення на Т-72АМТ нових цифрових радіостанцій від турецької компанії Aselsan та української "Либідь К2" допоможе не тільки покращити якість зв‘язку, але і надійно його захистити. Також ці радіостанції дозволяють танковим екіпажам напряму підтримувати зв‘язок із піхотними підрозділами, що має величезне значення для взаємодії на полі бою. До того ж, модифікація Т-72АМТ отримала сучасні супутникові засоби навігації. Ще одним напрямом модернізації стало покращення умов роботи екіпажу. Навіть звичайна камера заднього виду значно полегшує роботу механіка-водія.

Т-72АМТ, разом із іншою технікою від підприємств-учасників "Укроборонпрому", був продемонстрований у центрі Києва до Дня Незалежності у рамках виставки "Міць Нескорених". Зараз Т-72АМТ готується до відправки на спеціальний полігон де пройде відповідні випробування з тестом всіх систем.

Безпілотники

Окрім ведення розвідки сучасні безпілотні літальні апарати розвиваються й у напрямі багатофункціональних комплексів, які мають можливість самостійно знищувати цілі. Зараз лише декілька країн у світі, в першу чергу США та Ізраїль, ведуть розробку та активно використовують ударні дрони.

Українська оборонна промисловість також розвиває цей напрямок. У ДП "Антонов", що входить до складу "Укроборонпрому" в кооперації з провідними підприємствами України, активно йде розробка безпілотного авіаційного комплексу, який отримав назву "Горлиця".

Окрім багатофункціональної розвідувальної апаратури, "Горлиця" має можливості оснащення високоточними засобами ураження. При цьому практична відстань польоту ударного безпілотника становитиме більше 1000 км. Такі характеристики дозволяють використовувати "Горлицю", як надсучасний засіб, за допомогою якого можливо вести спостереження над противником, або цілими потенційно небезпечними напрямами, а у разі потреби – наносити удар високоточним озброєнням.

Зараз проходять заводські випробування "Горлиці", які є невід’ємною вимогою для подальшого доведення безпілотнику до визначених характеристик, а також передачі "Горлиці" на відповідне тестування військовими. 

Ще одним інноваційним проектом "Укроборонпрому", який вже успішно реалізується, став БПАК-МП-1 "Спектейтор". Цей безпілотник став результатом розгорнутої програми співробітництва Концерну з провідними вищими навчальними закладами країни. А саме – інноваційно-виробничого об’єднання "Київська політехніка", де підприємства-учасники "Укроборонпрому" спільно з НТУУ "КПІ ім. І. Сікорського" реалізують інноваційні проекти.

БПАК-МП-1 "Спектейтор" був створений фахівцями "Київської політехніки" та ВАТ "Меридіан" ім. С. Корольова. Та є системою з 1-3 дронів та наземної станції управління. "Спектейтор" має оптимальне співвідношення ваги корисного навантаження на одиницю маси та високі аеродинамічні характеристики, що дозволяє ефективно розміщувати на дроні розвідувальне обладнання масою до 1,5 кг при масі самого безпілотника у 2 кг. При цьому знаходитись у повітрі дрон може протягом двох годин.

"Спектейтор" має максимальну висоту польоту у 2 км, що у поєднанні із низьким рівнем шуму електричного двигуна дає можливість малопомітного застосування безпілотника. Завдяки своїм розмірам "Спектейтор" легко транспортувати навіть у рюкзаку, він має мінімальний час для підготовки до запуску в розібраному стані – лише до 2-х хвилин. Це дозволяє оперативно застосовувати цей безпілотник в умовах реальних бойових дій. 

Важливо відмітити, що вже декілька партій "Спектейторів" знаходяться на  дослідній експлуатації у Збройних Силах України. 

"Одна з задач "Укроборонпрому" – забезпечення нашої армії сучасним озброєнням. Для цього підприємства Концерну постійно ведуть перспективні розробки та впроваджують їх у життя", – прокоментував цю розробку Заступник генерального директора Концерну Артур Херувімов.

Бойові модулі

Встановлення бойових модулів є основним та найбільш ефективним засобом модернізації та забезпечення вогневої потужності нових зразків озброєння. Завдяки використанню бойових модулів досягається не тільки значне підвищення боєздатності бойових машин, а і забезпечується безпека екіпажу.

Дистанційно керовані, оснащені сучасними електронними засобами спостереження та наведення, бойові модулі надають вирішальну перевагу на полі бою. ДК "Укроборонпром" за останні три роки створив цілу лінійку різноманітних бойових модулів, для оснащення ними бронетехніки від легких бронеавтомобілів до бойових машин піхоти. 

Наприклад, новий бойовий модуль "Тайпан" призначений для озброєння легких бронемашин, та важить лише 350 кг. При цьому він оснащений скорострільною двоствольною гарматою калібру 23 мм, ефективна дальність стрільби якої сягає 1,8 км.

Система безлюфтових планетарних редукторів та вентильних двигунів забезпечують точне наведення на ціль на будь-яких швидкостях обертання модуля. А сучасна електроніка "Тайпана" відповідає за автоматичне наведення гармати на обрані цілі, утримує озброєння в заданому положенні незалежно від зміни положення корпусу бойового автомобіля під час руху, здійснює автоматичний супровід цілі.

Також на бойовий модуль встановлена система автоматичної видачі команд наведення з урахуванням метеоумов, типу снарядів, виду озброєння, кутової швидкості і дальності цілі. Система прицілювання може налаштовуватися як відповідно до лінії стволу, так і до лінії горизонту. Окрім того, цей бойовий модуль можливо встановлювати не тільки на мобільні платформи, але і оснастити їм фортифікаційні споруди, наприклад блокпости, керуючи модулем дистанційно. Або взагалі використовувати його, як автономну вогневу точку без подачі електроживлення, час роботи бойового модуля “Тайпан” у такому режимі становить 3 години.

Ще одним унікальним за своїми характеристиками є бойовий модуль "Дуплет", який розробило ДП "Житомирський Бронетанковий Завод", що входить до складу ДК "Укроборонпром".

"Дуплет" оснащений двома автоматичними 30-мм гарматами ЗТМ-1 від підприємства Концерну ДП "НТК "Завод точної механіки", завдяки чому можливо удвічі збільшити щільність вогню, створивши справжню завісу із 30-мм снарядів. Або виконувати стрільбу почергово кожним із стволів, що дозволяє удвічі збільшити безперервну тривалість вогню без перегрівання головного озброєння машини.

Окрім того, "Дуплет" оснащується керованими протитанковими ракетами, в тому числі сучасними високоточними ракетами "Бар’єр", які встановлюються на такі бронемашини як БТР-3 та БТР-4. Ці ракети дозоляють знищувати бронетехніку противника на відстані до 5 кілометрів. Також "Дуплет" озброєнний автоматичним гранатометом та двома кулеметами калібром 7,62 мм.

За наведення зброї відповідає повністю комп’ютеризована система управління вогнем, тепловізор, лазерний далекомір і лазерний канал наведення ракет. Особливістю прицільного комплексу є автономна установка автоматичного гранатомету, завдяки чому досягається не тільки багатоканальність озброєння, але й можливість відмовитись від єдиного прицілу для зброї з різною балістикою.

Бойовий модуль “Дуплет” оптимізований для використання на БМП-2, що дозволяє за мінімальний термін оснастити їм ці бойові машини. У випадку необхідності, та з мінімальними змінами, цей бойовий модуль можливо встановити і на іншій бронетехніці.

Ракети та артилерія

Відродження ракетного потенціалу України, здатного забезпечити захист від агресії, є одним з найпріоритетніших завдань "Укроборонпрому". Повним ходом йдуть випробування високоточних далекобійних засобів ураження противника, що можуть знищувати будь-яку ціль, від підземних бункерів до кораблів та літаків противника. У його створенні ракетного щита відіграють провідні підприємства Концерну ДП "Державне київське конструкторське бюро "Луч", ДАХК "Артем", НВК "Фотоприлад" та інші.

Окрім далекобійних ракет "земля-земля" у зміцненні ракетного потенціалу України важливу роль відіграють інші розробки. Наприклад, переносні ракетні комплекси типу "Стугна-П", які на постійній основі постачаються до українського війська та "Корсар", який нещодавно був прийнятий на озброєння Збройних Сил України.

За останні три роки були представлені і інші розробки підприємств "Концерну". Вперше, у 2017 році, був продемонстрований переносний реактивний гранатомет, який отримав назву РК-4 “Інгул”, виробництва ДП "ДККБ "Луч", що входить до складу ДК "Укроборонпром". Нова зброя призначена для ураження легкоброньованої та неброньованої техніки (пускові установки, РЛС, літаки на стоянці, авто та інше.), споруд польового типу (ДОТ, ДЗОТ), а також живої сили, яка знаходиться на відкритому просторі, в укриттях, споруд з каменю, цегли або бетону.

Дальність стрільби переносного реактивного гранатомету становить від 70 м до майже 2 км, а дальність прямого пострілу сягає 600 м. Застосування нового оптико-електронного прицілу автоматизує та спрощує роботу оператора, забезпечує високу точність попадання при максимальній дальності стрільби.

Ще однією новою розробкою підприємств "Укроборонпрому" стали ракети РС-80 калібром 80-мм. Вони призначені для ураження наземних цілей та спроектовані для озброєння ударних вертольотів та літаків із використанням штатних пускових блоків. Варто зазначити скорострільність ракетних стрільб чергою, випуск повного блоку, який вміщує 20 ракет, займає біля половини секунди.

Під час їх випробувань зимою 2017 року, був задіяний модернізований силами "Укроборонпрому" вертоліт Мі-8МСБ, який оснащений новими двигунами, прицільним та навігаційним обладнанням, а також станцією оптико-електронного придушення “Адрос”.

Реактивна система залпового вогню "Верба" вперше була представлена наприкінці 2015 року "Харківським конструкторським бюро ім. О. Морозова", що входить до складу "Укроборонпрому". Ця зброя – нове покоління відомих "Градів". Керування вогнем, прицілювання та навіть перезаряджання "Верби" здійснюється в автоматичному режимі з кабіни, без безпосереднього втручання бійців в її роботу. Маса нової системи залпового вогню сягає майже 20 тонн, але вона здатна розвивати швидкість до 85 км/год.

Окрім того, за останні три роки підприємства-учасники "Укроборонпрому" розробили ще багато інших зразків сучасного озброєння.

Наприклад, рухома трьохкоординатна радіолокаційна станція кругового огляду 80К6К1 "Пелікан" від Науково-виробничого комплексу "Іскра". "Пелікан” виконує 2 основні задачі: протиповітряна оборона – визначення ворожих повітряних цілей та передача їх координат вітчизняним винищувачам для негайної реакції та знищення супротивника; у складі зенітно-ракетних комплексів – визначає координати ворожої техніки, звідки ведуться ворожі обстріли. Дальність визначення цілей “Пеліканом” до 400 км. Ця РЛС вже була  успішно випробувана військовими під час проведення навчань "Рубіж-2016".

Також силами ПАТ "Маяк" та ДП "КБ "Артилерійське озброєння", що входять до складу ДК "Укроборонпром" розроблена ціла лінійка вітчизняних мінометів, від легкого міномету з калібром 60-мм, у відповідності до стандарту НАТО, до потужного 120-мм.

Загалом, за останні три роки, підприємства-учасники Державного концерну "Укроборонпром" передали 15 903 одиниці озброєння та військової техніки для української армії.

З липня 2014 по липень 2017 року, українську армію посилили 5 281 одиниця нової та модернізованої техніки, 7 164 одиниці відремонтованої та відновленої, а також передано 3 458 одиниць ЗІП, вузлів та агрегатів.

Серед нового та модернізованого ОВТ більшість становить ракетно-артилерійське озброєння, а також ракети та боєприпаси – 1 061 од. та 2 613 од. відповідно. Військові також отримали 1 277 нових та модернізованих систем радіолокації, радіоелектронної боротьби та засобів зв’язку, 295 одиниць бронетехніки, артилерії та спеціальної техніки, а також 35 одиниць авіаційної техніки та обладнання.