Укроборонпром за 9 місяців зекономив на закупівлях понад півмільярда гривень

Завдяки переходу на систему Prozorro підприємства Укроборонпрому за підсумками 9 місяців 2020 року зекономили понад 524 мільйони гривень.

При цьому 166 млн гривень вдалось заощадити на агрегованих закупівлях: коли товар або послуга купувались спільно в межах одного тендеру для усіх або декількох підприємств Концерну. Так, на централізованій закупівлі верстатів Укроборонпром зекономив 52,5 млн грн, газу – 50 млн грн, електроенергії – 33 млн грн, страхуванні вантажів – 21,6 млн грн, аудиторських послугах – 5,67 млн грн, бронюванні готелів – 2 млн грн, талонах на пальне – 1,3 млн грн.

За три квартали цього року Концерн оголосив та провів близько 16 тисяч тендерів загальною вартістю у понад 5,5 млрд гривень. Найбільше підприємства Укроборонпрому закуповували електроенергію та газ, виробниче устаткування та складові до нього, мастильну оливу та охолоджуючі рідини, запасні частини.

Завдяки відкритим та прозорим процедурам закупівель понад 5 тисяч постачальників взяли участь у тендерах: в середньому 2,2 постачальники змагалися за перемогу у кожному з них.

Раніше усі закупівлі Концерну відбувались на закритому майданчику – тільки зареєстровані на ньому постачальники могли взяти участь у тендерах. Втім, беручи до уваги, що переважна більшість закупівель не становить військової таємниці, а закон України “Про публічні закупівлі” не поширюється на Укроборонпром, нова команда Концерну зобов’язала всі свої підприємства добровільно перевести на систему Prozorro з 1 січня 2020 року.

“Перехід на Prozorro дозволив вирішити системні проблеми в закупівлях, які роками залишалися “недоторканими”, – пояснює Надія Бігун, директор із закупівель Концерну.

“З початку року у нас не було жодного звинувачення у ЗМІ щодо закупівель УОП, на які ми б вчасно не зреагували. Змінюється ставлення ЗМІ та громадськості, зросла довіра бізнесу до тендерів підприємств та самого Укроборонпрому, що підтверджується і рівнем конкуренції – в середньому, за даними майданчику, вона складає 2,23”, – додає Бігун і пояснює, що цього вдалося домогтися і через ретельну процедуру підготовки тендеру, і через публічну систему управління скаргами від постачальників, і через внутрішні процедури перевірки контрагентів на всіх етапах торгів.

Концерн системно навчає власних закупівельників найкращим практикам, продовжує надавати системну методологічну підтримку і допомогу в проведенні агрегованих закупівель, які дають суттєву економію, підсумовує Бігун.